Egy design elkészítésénél igen sokmindent figyelembe kell venni, hiszen nem mindenki elégszik meg azzal, ha csak saját magának tetszik a dizi, meg kell, hogy feleljen a látogatóknak is. Az első pillantások az oldalra igen fontosak, minőséginek kell lennie egy fejlécnek, hiszen a legtöbb elrendezésben erre kerül a legtöbb figyelem, ez marad az emlékekben, ez lesz meghatározó. Itt van pár dolog, ami hirtelen eszembe jutott:
- élesség: fejléced minőségéhez hozzátartozik, hogy éles legyen a képe, jól kivehető formák legyenek, persze kivétel mindig van, de szerintem mindenki egyetértene azzal, hogy egy szép, éles kép sokkal jobban tetszik mindenkinek.
- nagyság: a fejléc ugyan szélességében lehet nagyobb, ekkor se haladja azért meg kb az 1200 px-t, de magasságra pont akkora legyen, hogy a tartalom rész is látszódhasson kicsit. Ha a fejléc túl magas, olyan lesz, mintha nem is lenne semmi az oldalon, mindig le kell görgetni, hogy lássunk valamit. Hidd el, nem jó.
- elcsúszhat!: ha olyan fejlécet tervezel, amire úgy kell rápakolni valamit (a menüt, a chatet), akkor figyelj oda, hiszen nem mindenki használja ugyan azt a böngészőt, ugyan azt a felbontást, könnyen megeshet, hogy másnál a nálad jól beállított dolgok el vannak csúszva. A másik része a dolognak az, hogy arra is kell figyelni, hogy kijelentkezés után 35 px-el visszaugrik az oldal a vezérlőpult-sáv miatt.
- felirat: a fejlécen a fő felirat lehetőleg az oldal neve legyen, tudjuk, hogy hol járunk éppen. A felirat legyen hibamentes, és lehetőleg elég hangsúlyos, ne úgy kelljen keresgélni a fejlécen. Oldaladat nem egy ló képéről fogják tudni megtalálni, hanem a nevéről, sokkal fontosabb a cím.
- összeillesztések: vigyázz, hogy a háttérnél ne látszódjon, hogy ér véget a kép és hol ismétlődik. Nagyon csúnyán mutat, ha meglátszik az összeillesztés.
- css: a css lehetőleg passzoljon a dizihez színekben és stílusban is, de erről még órákig lehetne írni. Css-sel rengeteg dolgot be lehet állítani: eltolhatod az oldalt, lejjebb hozhatod, igen különleges modulstílusokat is ki lehet találni. Használd ki, hogy a félkövér, a dőlt és az aláhúzott betűstílusokat mind különféle színekre állíthatod!
- portálikon, button, banner: a portálikon is igen fontos, sokan figyelembe sem veszik. Ha valaki a portálok között keres, nyilván rá fog pillantani az ikonodra, és az csak pluszpont, ha jól néz ki. Egy 90 x 70-es kisképet lehet, hogy nehéz variálni a kis mérete miatt, de elég szépeket is lehet csinálni. A button és a banner is meghatározó, hiszen ha azokkal hirdetsz, megintcsak az oldaladat fogja bemutatni egy pillanatban. Lehetőleg hasonlítson a jelenlegi dizire, készítse fel a látogatót a kinézetre!
- szélesség: ha egy konkrét kép van a fejlécen, vagy egy bizonyos szélességű, akkor figyelj rá, hogy a tartalom rész, a modul széle pontosan addig érjen! És ha képről van szó, akkor a legjobb, ha a modul a kép szélességében van.
- elhelyezés: oldalunkat tulajdonképpen bárhogyan helyezhetjük, de a legjobb mégis ha vagy baloldalon van, vagy középen, de pontosan, vagy kinn a jobb szélen, de az egy kicsit extrémebb, hiszen balról olvasunk jobbra, és így születhetnek egész kellemetlen kinézetek is. Még az is stílusos lehet, ha eltoljuk kicsit balról, hiszen nem annyira szokványos így. Az viszont nem stimmel, ha a középtől jobbra van eltolva kicsit!
- kivágások: nagyon szép lehet, ha egy képből ki van vágva egy ló, nem olyan gyakori és sok mindent lehet kezdeni vele. Csak arra kell nagyon figyelni, hogy a kivágott ló képének szélei ne legyenek halványak, legyenek élesek és természetesek, tehát ha a ló egy fa mögött áll, akkor vagy marad az egész fa, vele együtt, vagy ne legyen sehogy.
- ne legyen unalmas VAGY behatárolatlan! Lehet ugyan olyan dizit készíteni, amin nem látszik, hogy mettől meddig tart, de nehéz eltalálni. Oldaladnak kell egy keret, hogy ne folyjon csak úgy el a tartalom a semmibe… Ne legyen unalmas, egyhangú, egyszínű, dobd fel valamivel, legalább színekkel!
- ne legyen túl szűkös! Ha képeket teszel rá, akkor úgy passzítsd őket össze, hogy ne az látszódjon, hogy alig fért rá a fejlécre. Ugyan ez van az oldalszélességnél, a tartalom rész azért ne legyen akkora, mint az oldalmodulok! Szerintem egy 400px széles képnek minimum el kell férnie kényelmesen.
- egyszínűség, halványság: ha az oldaladon például minden kék, akkor attól egy kis idő után már irtózol, túl sok. De ne is legyen halvány! Ha minden világosszürke és világoszöld és világosminden egy fehér alapon, akkor alig fogja meglátni a látogatód, hogy mit írsz, meg kell, hogy erőltesse a szemét. Ugyan ez vonatkozik a nehezen olvasható betűtípusokra és a kis betűméretre!
- modulháttér + betűszín: ha színes modulhátteret (esetleg mintásat) választasz, akkor figyelned kell arra, hogy a betű színe olyan legye, hogy könnyű legyen olvasni. Ezért nem jók annyira a fekete modulhátterek, a fehér betűk összefolynak, ráadásul nem is jó olvasni úgy.
- állatminta: tudom, hogy nagy divat lett a leopárdminta és a társai, de könyörgöm, lovakkal foglalkozó oldalakon vagyunk, hogy jön oda egy ragadozó? Nekem valahogy nagyon nem megy a ló és a párducminta.
- ha már egyszer lovas az az oldal, akkor olyan legyen a dizájn, ami megy hozzá témában is! Igen, valóban vannak jó diziötletek, de nem mindegyik megy egy neveldéhez vagy egy versenyparkhoz, ezt be kell látni.
- még egy tipp: ha a fejlécnek, illetve a dizidnek olyan hátteret adsz, ami csak egy sima textúra és ismétlődő, akkor érdemes a fejlécedet úgy megcsinálni, hogy csak a feliratok és a képanyag legyenek, esetleg még pár ecsetminta, a lényeg, hogy a háttér ne legyen ott (png képek), mert akkor könnyen tudod cserélgetni a hátteredet, így is imponálhatsz a látogatóidnak.
Igazából ez csak egy hirtelen ötletroham, nem gondoltam át és nem szerkesztettem meg, csak jött. Természetesen ezek a saját gondolataim, de mind mások vagyunk, ez az én véleményem. Remélem segíthettem!